tagtop

Clear

0°C

Vaglia

Clear

Humidity: 56%

Wind: 12.87 km/h

Cost of living in Mugello

The cost of living in Mugello is average in comparison with italian cities. Basic food costs are in line with the rest of the European Union.

Food and drinks come in all price ranges, from reasonably priced eateries to fine dining.

For who wants to save money, the best thing is to buy food in the supermarkets, but if you are looking for high quality food, in Mugello there are many shops where it is possible to buy typical food made at home: don't miss this chance!

Cost of living in Mugello, TuscanyThe following can be used as reference for food costs:

  • one loaf of wooden cooked bread: 1 euro;
  • 250 gr. of butter: 1,40 euro;
  • one litre of milk: 1,30 euro;
  • one litre of mineral water: 0,30-0,50 cents;
  • one can of Coke: 1,50;
  • one bottle of beer:1,80 euro

A lunch will costs on average about 25,00 euro, a pizza and a medium beer in a pizzeria about 15,00 euro, a typical italian breakfast with a pastry and coffe or cappuccino costs about 2 euro, and a delicious italian ice-cream costs 1,70 euro. If you want a snack, the best thing to do is look for a forno and taste a slice of schiacciata or pizza, the price varies depending on the place but it is never expensive.

A local phone call costs 0,30 cents, and a cinema ticket will cost 6,00 euro.

A full cycle of washing, including drying, at the laundrette depends on the article of clothing you want to wash but it is about 2-4 euro.

More information about: Quality of life in Mugello

logofooter


Mugello: the green rolling hills surrounding Florence offer many resources not only for nature lovers, but also for people who love sport, shopping and engines. All this in a single and beautiful land.